- Strona główna
- ›
- Wiadomości
- ›
- Polska ma szansę być liderem ...
Wiadomość: Polska ma szansę być liderem Niebieskiego Ładu w UE
28-09-2023- Polska dysponuje wystarczającym potencjałem, żeby stać się jednym z czołowych graczy w nowej unijnej strategii wodnej – twierdzili uczestnicy pierwszej w naszym kraju debaty na temat Blue Deal. Tymczasem we wtorek opinię w sprawie EUBlue Deal przyjęła Komisja Konsultacyjna ds. Przemian w Przemyśle w Europejskim Komitecie Społeczno-Ekonomicznym. To ostatni etap prac w EKES, poprzedzający wezwanie Komisji Europejskiej do uznania kwestii wodnych za priorytet w UE.
Panel „Blue Deal – czy Polska może być liderem?” odbył się z inicjatywy Komitetu ds. Wody przy Federacji Przedsiębiorców Polskich w ramach II Kongresu Federacji Przedsiębiorców Polskich. Jej tematem była inicjatywa Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego (EESC), który 26 października ma przedstawić Komisji Europejskiej serię rekomendacji w sprawie wdrożenia przez UE specjalnej strategii w zakresie wody. Główny cel to zwiększenie dostępności jej zasobów i ograniczenie skutków niedoborów, w tym susz. Wstępną wartość projektu oszacowano na blisko 390 mld euro, a inwestycje w ramach nowego planu dotyczą m.in. retencji, wody szarej i obiegu zamkniętego, stosowania wody w energetyce atomowej, monitoringu wód i ścieków czy inteligentnego rolnictwa.
Na debacie pojawili się przedstawiciele FPP, Amiblu Poland, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Izby Gospodarczej-Wodociągi Polskie, Związku Miast Polskich, a także Banku Gospodarstwa Krajowego – jedynego polskiego banku rozwoju finansującego także liczne inwestycje wodne. Pytano ich m.in. czy inicjatywa Blue Deal jest szansą na rozwiązanie problemów wodnych Polski, jakie są najważniejsze problemy do rozwiązania, co zrobić żeby ograniczyć dysproporcje w rozwoju infrastruktury wodnej na terenach miejskich i wiejskich.
- Blue Deal to impuls do zintegrowania działań dotyczących wyzwań w zakresie wody. Musimy wspólnie ustalić, jakie branże i sektory są szczególnie narażone na kryzys hydrologiczny, jakie są między nimi powiązania i jakie technologie należy wykorzystać – mówił Maciej Przybyła, dyrektor zarządzający pionem strategii BGK. I dodawał: – Świadomość problemu wodnego rośnie zarówno wśród przedsiębiorców, jak i w społeczeństwie. Dziś zaczynamy rozmawiać o nowatorskim podejściu sektora publicznego do inwestowania. Z radością widzimy przykłady w bardzo dla nas ważnym obszarze 3W (wody, wodoru i węgla), gdy gminy łączą swoje potencjały, aby wybudować nowoczesną bezodpadową oczyszczalnię, z zastosowanym obiegiem zamkniętym. Tak poważnych inwestycji pojedyncze gminy nie są w stanie realizować samodzielnie. Pieniądze europejskie w ramach Blue Deal będą katalizatorem dla takich projektów.
Optymizmu nie ukrywał także przewodniczący FPP Marek Kowalski: – Polska nie tylko ma szansę być liderem, ale powinna stać się liderem. Możemy zostać swego rodzaju hubem w zakresie rozwiązań dotyczących wody. Rozmawiamy o tym z przedsiębiorcami i instytucjami, żeby produkcja elementów związanych z oczyszczaniem czy oszczędzaniem wody znalazła się przynajmniej częściowo na terenie Polski. Utworzyliśmy Komitet, w ramach którego staramy się zebrać środowiska dla których woda jest istotna: wodociągi, samorządy, producentów, dostawców, rolnictwo i wypracowujemy w nim propozycje konkretnych rozwiązań. Do tej pory nasza administracja wchodziła w tematy dyrektyw na etapie ich powstania. My zaczęliśmy działać, kiedy dyrektywy jeszcze nie ma i będzie dopiero tworzona. Dzięki temu mamy czas, żeby się przygotować.
Zdaniem panelistów, wśród najważniejszych zadań do realizacji są m.in. podniesienie poziomu retencji i inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową. – Mała retencja jest kluczem zabezpieczenia dostępności wody dla małych miast i obszarów wiejskich. Potrzebne jest porozumienie odgórne w zakresie strategii, ale również porozumienie oddolne. Mamy już 3 lata doświadczenia w budowaniu lokalnych partnerstw wodnych. To porozumienia samorządów, mieszkańców, organizacji, rolników, różnych instytucji, firm, które mogą być istotnym wkładem do Komitetu Wodnego FPP i rozwiązaniem nie tylko dla kraju, ale i Europy – mówił wiceprezes ARiMR Ryszard Zarudzki.
- Widzimy w ostatnich 3 latach Polsce regres w zakresie inwestycji, ale bez wody nie da się żyć. Blue Deal to ogromna szansa dla Polski, która może być w dziedzinie inwestycji wodnych ogromnym krokiem do przodu – stwierdził Tomasz Wojtczak, Prezes Amiblu Poland.
Komitet ds. Wody (FPP CEE Water Comittee) przy Federacji Przedsiębiorców Polskich rozpoczął swoją działalność na przełomie czerwca i lipca, a wśród jego założycieli znalazły się m.in. Izba Gospodarcza- Wodociągi Polskie, Amiblu Poland i Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Jest organizacją otwartą, do której mogą przystępować firmy działające w sektorze wodnym i budowlanym, przedsiębiorstwa dla których woda stanowi ważny element produkcji np. branża rolno-spożywcza, a także instytucje, organizacje i związki branżowe.
P.S. Ważne!
We wtorek 26.09 Komisja Konsultacyjna ds. Przemian w Przemyśle (CCMI) w Europejskim Komitecie Społeczno-Ekonomicznym przyjęła tzw. opinię parasolową w sprawie EU Blue Deal. Jest to ostatni etap prac w Komitecie, poprzedzający przedstawienie oficjalnej opinii przez EKES, który 26 października wezwie Komisję Europejską do uznania kwestii wodnych za priorytet w działaniach UE.
Kontakt dla mediów:
Łukasz Wróblewski
tel. 603678411
lukasz.wroblewski@federacjaprzedsiebiorców.pl
Artur Jaskulski
tel. 516229949
artur.jaskulski@federacjaprzedsiebiorcow.pl